Zwrot z inwestycji w event firmowy

Z niekrytym zadowoleniem obserwujemy, że z roku na rok coraz więcej osób dostrzega potrzebę dokładnego planowania i przemyślanego organizowania wydarzeń firmowych. :) Eventy coraz częściej postrzegane są jako efektywne narzędzia marketingowe, a nie jedynie spotkania bez wyraźnie określonego celu. Dzięki temu ich finansowanie może być rozpatrywane z perspektywy zwrotu z inwestycji w event firmowy. Co to oznacza? Jak zmierzyć zwrot z inwestycji w wydarzenie firmowe? Sprawdź!

Zanim zaczniesz

Jeżeli nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się z przygotowanym przez nas tekstem „ABC event marketingu, część 1. Organizacja imprez biznesowych a osiąganie celów firmy”, gorąco zachęcamy Cię do jego lektury. Dzięki niemu dowiesz się, czym jest event marketing, jakie miejsce w strategii marketingowej mogą pełnić wydarzenia firmowe oraz jakie cele można przy ich pomocy realizować.
 

Zwrot z inwestycji – co to oznacza

Zwrot z inwestycji (nazywany również ROI, z ang. return on investment) to wskaźnik, który pozwala na to, by oszacować stosunek zysków do poniesionych kosztów inwestycji. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie rzetelnej oceny działań marketingowych, realizowanych w firmie. Wzór takiego działania prezentuje się następująco:

ROI=Z/K

gdzie:

  • Z oznacza zysk

  • K oznacza koszty inwestycji

Przykład: w marketingu internetowym ROI oblicza się zwykle poprzez wyliczenie stosunku zysków z promocji (np. wzrostu sprzedaży produktu lub usługi) do kosztów poniesionych na kampanię reklamową.

O ile w marketingu internetowym, content marketingu czy w marketingu cyfrowym sposób mierzenia zwrotu z inwestycji wydaje się dość jasny, tak w marketingu eventowym sprawia on pewne trudności. Jak bowiem określić i zmierzyć efekty wydarzenia firmowego? Mogłoby wydawać się to zadaniem niemożliwym do zrealizowania. A jednak, uwzględnienie eventu w strategii marketingowej firmy, jako jednego z elementów, który w określony sposób wpływa na realizowanie wyznaczonych celów, sprawia, że zwroty z inwestycji w wydarzenia mogą być jak najbardziej mierzalne. Jak to zrobić? Czytaj dalej. :)
 

Jak określić cel eventu firmowego?

Często pierwszym elementem, określanym na etapie planowania eventu firmowego, jest budżet. Pomimo tego, że wydaje się to w pełni naturalne i intuicyjne, marketingowcy przekonują nas, że ustalanie warunków finansowych powinno stanowić ostatni etap planowania wydarzenia. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji efektywnego marketingowo eventu, powinno być określenie jego celu. Co może nim być?

Oto przykłady:

  • poprawa wizerunku firmy,
  • zwiększenie zaangażowania lub produktywności pracowników,
  • pozyskanie nowych klientów,
  • utrzymanie lojalności kluczowych klientów,
  • wzrost sprzedaży.

Po wskazaniu celu oraz możliwych metod jego osiągnięcia ustalić należy budżet na wydarzenie firmowe. Wówczas dopiero, samodzielnie lub za pośrednictwem profesjonalnej agencji eventowej dokonać można wyboru najlepszych, najbardziej efektywnych rozwiązań, dostępnych w akceptowalnych przez firmę widełkach finansowych.

Korzystając z naszych usług, cały ciężar i odpowiedzialność za przygotowanie wydarzenia, przekazujesz na nasze ręce. Możesz mieć pewność, że zorganizujemy dla Ciebie event zgodny z założonym celem marketingowym. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i opowiesz nam o swoim pomyśle – my zajmiemy się resztą!
 

Jak zmierzyć zwrot z inwestycji w event firmowy?

Po zakończeniu eventu, aby zmierzyć, w jakim stopniu założony cel został zrealizowany, konieczne będzie skorzystanie z odpowiednich narzędzi marketingowych.

Jeżeli głównym założeniem wydarzenia było zwiększenie świadomości marki, możesz na przykład zdecydować się na przeanalizowanie danych dostarczanych przez social media. Jak wiele zdjęć z wydarzenia pojawiło się na Facebooku lub Instagramie? Ile razy hashtagi z nazwą firmy lub wydarzenia pojawiły się w mediach społecznościowych? To wszystko da się policzyć! Dane dotyczące social media możesz zbierać na własną rękę lub skorzystać z dedykowanych temu zadaniu narzędzi, np. Google Alerts (aplikacja powiadomi Cię za każdym razem, gdy wskazany przez Ciebie hashtag lub hasło pojawią się w sieci).

Jeżeli wydarzenie firmowe miało na celu zmianę postaw pracowników firmy, np. ich motywację czy efektywność, dobrym pomysłem na zmierzenie efektów eventu może być przeprowadzenie ankiety. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie zadanie pracownikom tych samych pytań jakiś czas przed eventem oraz niedługo po odbyciu się wydarzenia. Ankietę można przeprowadzić tradycyjnie, na papierze, za pośrednictwem intranetu czy strony www. Dzięki krótkiemu badaniu będziesz mógł stwierdzić, jak zmienił się poziom motywacji pracowników, ich sposób postrzegania firmy czy inne czynniki, związane z celem eventu firmowego.
 

Jak to policzyć?

Aby uzyskać wynik zwrotu z inwestycji w wydarzenie firmowe, określ, jak bardzo zmieniła się sytuacja w obszarze wyznaczonym przez cel eventu. Na przykład:

ROI = 250 hashtagów w mediach społecznościowych/3000 złotych

lub

ROI = wzrost motywacji o 25%/1500 złotych


Warto pamiętać, że dobrze zaplanowany event wcale nie kończy się w momencie wyjścia ostatnich gości. Tak naprawdę, z perspektywy zwrotu z inwestycji, dopiero wówczas wszystko, co najważniejsze się zaczyna. Uczestnicy zaczynają dodawać posty i relacje z wydarzenia, a pracownicy wracają do firmy z nowym, lepszym nastawieniem – i właśnie to nazywamy zwrotem z inwestycji w event.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: