Walentynki w pracy - czy warto je obchodzić? Przykłady dobrych i złych praktyk

„Walentynki to amerykańskie, komercyjne święto, które jest jedynie okazją do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. A tak poza tym to miłość powinno celebrować się na co dzień, a nie tylko 14 lutego”.

Jak często słyszysz tego typu stwierdzenia? Zapewne co chwilę, zwłaszcza w okresie poprzedzającym święto zakochanych. Fenomen walentynek polega jednak na tym, że większość sceptyków niezmiernie cieszy się, kiedy 14 lutego otrzyma upominek, czy chociażby wyraz pamięci. Taka drobna radość może znacznie podnieść samopoczucie, a co za tym idzie – motywację. Z tego powodu część pracodawców decyduje się na to, by zorganizować obchody święta zakochanych w swoich firmach. Czy na pewno jest to dobry pomysł? Jakie atrakcje dla pracowników mogą sprawdzić się tego dnia, a jakich lepiej będzie unikać?
 

Walentynki w pracy – jak to ugryźć?

Pamiętaj, że miłość czy zakochanie, należą do bardzo osobistych, intymnych tematów i poruszanie ich w pracy może wywoływać dyskomfort. Z tego powodu, organizując firmowe walentynki, musisz wykazać się dużą dawką ostrożności i taktu. Bezpiecznym wyjściem będzie świętowanie 14 lutego jako dnia miłych, ciepłych i życzliwych uczuć. W ten sposób możesz rozładować nieco poważną atmosferę w biurze i obudzić w pracownikach przyjazny, pogodny nastrój. Unikaj jednak traktowania firmowych walentynek dosłownie – jako dnia zakochanych, z wyznawaniem miłości na kartkach, zabawami polegającymi na dobieraniu singli w pary, zbyt osobistymi prezentami.

Jeżeli nie znasz zbyt dobrze swoich współpracowników i nie jesteś pewien, jak mogą przyjąć pomysł na firmowe walentynki, najlepszym pomysłem będzie po prostu zapytanie ich o zdanie. Możesz zrobić to osobiście, podczas spotkania lub przy pomocy anonimowej ankiety. Jeżeli Twój pomysł zostanie przyjęty z entuzjazmem, być może zaangażujesz pracowników do wspólnego przygotowania walentynkowych atrakcji?

Mając pewność, że firmowe świętowanie 14 lutego nie obudzi w żadnym z pracowników sprzeciwu, możesz przygotować miłą niespodziankę. Pomysły na bezpieczne, Walentynkowe atrakcje znajdziesz poniżej.
 

Firmowe walentynki – jak je świętować?

 

 • Ozdób przestrzeń! Kolorowe balony w kształcie serduszek, czerwone i różowe serpentyny, walentynkowe serwetki w kuchni, naklejki na biurka, szyby czy krzesła – ozdób, które możesz wykorzystać w biurze, jest naprawdę wiele! Już kilka z nich wystarczy, aby na jeden dzień całkowicie odmienić wygląd Waszego miejsca pracy i wywołać uśmiech na twarzy pracowników.
   
 • Walentynkowa tapeta – jeżeli masz taką możliwość, ciekawym i bez wątpienia zaskakującym dla pracowników pomysłem będzie ustawienie na ich komputerach walentynkowych tapet. Uwaga! Nie polecamy wykorzystywania klasycznych wzorów z hasłami „I love you”. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie tapeta z napisem „Miłego Dnia”, „Udanych walentynek” lub z… logo firmy zmienionym na potrzeby dnia zakochanych (np. barwy logo zmienione na czerwień i róż, serduszko w miejscu kropki itd.)!
   
 • Słoik z miłymi słowami – zasady przygotowywania tej zabawy są naprawdę proste, a jednak efekty niezwykle miłe i zaskakujące. Wystarczy, że każdy z pracowników wylosuje osobę, o której napisze kilka miłych słów, a następnie karteczkę z nimi wrzuci do słoja. W dniu Walentynek karteczki mogą zostać odczytane przez jedną osobę na głos podczas spotkania lub po prostu wręczone osobom, których dotyczą.
   

UWAGA! Pamiętaj, by jasno przedstawić pracownikom zasady zabawy – ciepłe słowa mogą dotyczyć cech charakteru, które są cenione u danej osoby. Unikać należy za to oceniania wyglądu i innych aspektów, które, poruszane na gruncie zawodowym mogą być uznane za zbyt intymne.
 

 • Walentynkowa wiadomość – przygotuj miłego maila, którego z okazji 14 lutego wyślesz do pracowników. Jeżeli Twój czas na to pozwala, możesz napisać osobną, krótką wiadomość do każdej z osób. Co możesz w niej zamieścić? Życzenia z okazji Walentynek, powody, dla których lubisz współpracować z daną osobą i rzeczy, które w niej cenisz. Ponownie, pamiętaj jednak by zachować niezbędny profesjonalizm i nie wprawić nikogo w zakłopotanie!
   
 • Prezenty – drobne upominki dla pracowników to również dobry pomysł. Oczywiście, o ile są odpowiednie. Jakie prezenty na Walentynki w pracy będą dobrym wyborem, a jakich zdecydowanie unikać – tego wszystkiego dowiesz się poniżej.
   

Prezenty na Walentynki w pracy

Niewielki upominek to często najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób na świętowanie Walentynek w firmie. Co możesz podarować pracownikom z okazji 14 lutego?

 • Słodycze – pudełeczko czekoladek ucieszy każdego (a przynajmniej zdecydowaną większość J). Decydując się na ten prezent, uważaj jednak, by nie wybierać słodkości zarezerwowanych dla zakochanych, np. truskawek w czekoladzie.
   
 • Kwiaty – szczególnie dobrze sprawdzą się niewielkie roślinki w doniczkach, które możesz ustawić na biurkach pracowników.
   
 • Walentynkowy gadżet – brelok do kluczy, długopis, magnes na lodówkę z subtelnym, walentynkowym motywem.
   
 • Kartka walentynkowa – wybierz delikatny wzór (niewyrażający płomiennych uczuć) i po prostu życz pracownikom wszystkiego najlepszego z okazji walentynek. Koniecznie podpisz odręcznie każdą z kartek!
   

Jakich prezentów zdecydowanie unikać?

 

 • Biżuteria – nawet jeżeli nie jest zbyt droga, otrzymanie jej może powodować zakłopotanie i kojarzyć się co najmniej dwuznacznie.
   
 • Sztuczne kwiaty – jeżeli w Twoim miejscu pracy nie możesz przechowywać żywych kwiatów, wybierz inny z pomysłów proponowanych powyżej. Sztuczne rośliny są w złym guście i nie powodują miłych skojarzeń!
   
 • Walentynkowa bielizna – tego punktu chyba nie musimy nawet komentować. :)
   

Walentynki, o ile zostaną zorganizowane w sposób przemyślany i subtelny, mogą być naprawdę ciekawym sposobem na poprawienie atmosfery w biurze. Pamiętaj jednak, by nie forsować tego typu pomysłów, jeżeli nie masz pewności, że wszyscy pracownicy będą czuli się z nimi komfortowo!

Zespół Lokalowo życzy udanych Walentynek – zarówno tych w pracy, jak i tych poza nią! :)

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, gdzie wyjść w Walentynki to przeczytaj nasz artykuł o tym jak zorganizować randkę. :)

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: