Rodzaje eventów firmowych – kiedy i jakie imprezy organizuje się najczęściej?

Organizowanie eventów firmowych to już niemal chleb powszedni nie tylko w dużych korporacjach, ale też początkujących start-upach. Uroczyste gale, nieformalne kolacje, imprezy klubowe, pikniki, wigilie firmowe – przykładów takich wydarzeń jest naprawdę sporo! A które z nich organizuje się najczęściej? Sprawdźmy!

Rodzaje eventów firmowych

Zanim przyjrzymy się konkretnym wydarzeniom, sprawdźmy, jakie są 3 najbardziej popularne kategorie eventów firmowych:

 • Imprezy motywacyjne i szkoleniowe

Nazywane są często także jako incentive events. Ten typ wydarzeń ma na celu zwiększenie motywacji pracowników, jednak nie jest to jedyny powód ich organizowania. Incentive events stwarzają okazję do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Podczas tego typu wydarzeń pracownicy z jednej strony odpoczywają, integrują się i mają okazję do wspólnej zabawy, z drugiej – nierzadko podnoszą swoje kwalifikacje. Dlaczego? Ponieważ podczas takich eventów odbywają się różnego rodzaju szkolenia, warsztaty, wykłady czy kursy. Dużą wagę przywiązuje się też do elementów tzw. grywalizacji czy team buildingu, czyli zadań, które uczestnicy muszą wykonywać wspólnie, by dzięki temu wzmacniać więzi.

Podobne wydarzenia mogą być organizowane w mieście lub poza miastem. Firmy z dużym budżetem decydują się także na dwu lub trzydniowe wyjazdy firmowe. Istotna, w przypadku imprez motywacyjnych, jest ciekawa forma i miejsce wydarzenia.

Imprezy motywacyjne wymagają zwykle pomocy wyspecjalizowanych agencji eventowych, których zadaniem jest organizacja eventu oraz koordynacja jego przebiegu.

 • Imprezy integracyjne i rozrywkowe

Mogłoby się wydawać, że charakter imprez integracyjnych nie odbiega od imprez motywacyjnych. Oczywiście, oba typy mają wiele elementów wspólnych i często łączy się obie kategorie, jednak wydarzenia stricte integracyjne nastawione są głównie na relaks, zabawę i wzmacnianie więzi wewnątrz zespołu.

Podczas eventów integracyjnych zwykle nie organizuje się szkoleń ani warsztatów. Można za to z powodzeniem przemycać elementy team buildingowe. Pracownicy mają dobrze się bawić, odpocząć i mieć możliwość do bliższego poznania siebie nawzajem.

Imprezy integracyjne można organizować na własną rękę lub zlecić ich organizację firmom z branży eventowej. Jeśli chcesz samodzielnie zaplanować spotkanie integracyjne, w wyszukiwarce Lokalowo znajdziesz spis miejsc z podziałem na kategorie, który ułatwi Ci poszukiwania odpowiedniego lokalu. Możemy też zorganizować Twoją imprezę integracyjną od A do Z. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami. :)

 • Imprezy okolicznościowe

Organizuje się zwykle z okazji ważnych wydarzeń firmowych, świąt czy innych wydarzeń okolicznościowych. Mogą to być np. jubileusze, wydarzenia z okazji zawarcia intratnych relacji biznesowych, wigilie firmowe czy imprezy karnawałowe. Imprezy okolicznościowe mogą być organizowane z rozmachem – np. dla wszystkich pracowników dużych korporacji, a także na mniejszą skalę – dla poszczególnych zespołów czy pracowników niewielkich firm.

Poza tym organizuje się także tzw. special events, które trudno zakwalifikować do wymienionych wyżej kategorii. Mogą to być np. akcje charytatywne, happeningi, zbiórki śmieci czy tzw. flash moby. Te jednak organizowane są znacznie rzadziej niż eventy motywacyjne, integracyjne czy okolicznościowe.
 

Imprezy na mniejszą skalę

W dużych korporacjach zatrudnionych jest często kilkaset (lub więcej) osób. Cała firma dzieli się np. na kilkudziesięcioosobowe działy czy departamenty, a każdy z tych działów na kilku lub kilkunastoosobowe zespoły. Imprezami na mniejszą skalę nazywamy wydarzenia organizowane właśnie dla zespołów czy wspomnianych departamentów, a także spotkania dla firm, w których liczba pracowników znacznie nie przekracza 50 osób.

W tej kategorii mieszczą się m.in.:

 • Imprezy tematyczne – mogą to być np. zabawy taneczne organizowane pod hasłami, takimi jak Lata 20., Dziki Zachód, Powrót do przeszłości – PRL, Szalone lata 70., Rozdanie Oscarów czy Postaci z filmów i bajek. Warunek jest jeden – pracownicy muszą przebrać się w strój odpowiadający tematowi przewodniemu wydarzenia. Imprezy tego typu mogą być organizowane w restauracjach (np. odosobnionych salach lub z rezerwacją całego miejsca) czy klubach.

 • Andrzejki, ostatki, Halloween – są to dobre okazje do organizacji spotkań okolicznościowych. Często imprezy tego typu są wydarzeniami tematycznymi, z wybranym motywem przewodnim.

 • Wigilie zespołowe/firmowe – wigilie firmowe to już klasyka. Chyba każda firma (a przynajmniej większość z nich) organizuje kolacje dla swoich pracowników, często połączone z innymi atrakcjami, takimi jak pokazy taneczne, barmańskie, występy gwiazd, muzyka na żywo, fotobudka, konkursy czy animacje. Zauważamy rosnące zainteresowanie organizacją spotkań wigilijnych - są one często coraz bardziej huczne i organizowane na coraz większą skalę. Z roku na rok organizujemy ich coraz więcej, dlatego wiemy, że to jeden z obowiązkowych eventów w każdej firmie. :)

 • Spotkania z nutką adrenaliny – coraz większą popularność zyskują eventy firmowe, które mają na celu dostarczyć nietypowych wrażeń pracownikom. Są wśród nich np. paintball, jazda gokartami czy kładami, wizyta w escape roomie czy na laserach, off road, wizyta w aquaparku, gry miejskie, wycieczki rowerowe, zorganizowane biegi czy gry terenowe. Mogą być połączone np. z grillem czy wizytą w restauracji. Tego typu aktywności wykorzystywane są często, jako element wspomnianego wcześniej team buildingu, którego celem jest integrowanie pracowników, budowanie relacji i wzmacnianie więzi między nimi.

 • Swobodne spotkania w pubach czy restauracjach – Ty i Twoi współpracownicy nie macie ochoty ani na przebieranki, ani na uprawianie sportów czy inne aktywności? Chcecie po prostu miło spędzić czas? Żaden problem! Wiele zespołów decyduje się na „zwykłe” wyjście do restauracji i odpoczynek (czasem połączony z wizytą w kinie czy w teatrze). Takie swobodne spotkania organizuje się np. co miesiąc czy co kwartał. Dlaczego? Często managerowie czy kierownicy zespołów dysponują tzw. budżetem integracyjnym, który mogą wykorzystać w dowolny sposób. Ponieważ zdarza się, że budżet ten nie opiewa na zawrotne kwoty, spotkania przy piwie i dobrym jedzeniu wystarczają, aby dać pracownikom chwile wytchnienia.

Jeśli szukasz pomocy w organizacji imprezy firmowej (niezależnie od jej skali:)), zgłoś się do Lokalowo - zaplanujemy i zorganizujemy Twój event, a potem zadbamy o to, aby wydarzenie przebiegło zgodnie z planem. :)
 

Eventy o większym kalibrze

Eventy na większą skalę to takie, które organizowane są:

 • dla dużej liczby osób (np. dla całych film);

 • z rozmachem i towarzyszą im wyjątkowe, niecodzienne atrakcje;

 • z okazji ważnych wydarzeń, np. jubileuszy i mają charakter wystawnych bankietów czy kolacji.

Wśród eventów tego typu, najczęściej organizuje się m.in.:

 • Wigilie firmowe dla kilkudziesięciu lub kilkuset pracowników – np. duże imprezy w klubach czy hotelach.

 • Wystawne gale – cykliczne lub z okazji ważnych wydarzeń. Mogą być organizowane w eleganckich restauracjach, salach czy w hotelach. Połączone są często z wystąpieniami członków zarządu czy gości. Coraz bardziej popularne staje się też zapraszanie celebrytów, muzyków, podróżników, stand-upowców czy innych znanych osobistości, które uświetniają wydarzenia swoim występami.

 • Pikniki – plenerowe eventy dla pracowników oraz ich rodzin (lub samych pracowników). Odbywają się zwykle latem, jeszcze przed sezonem urlopowym (np. w maju lub w czerwcu). Łączą w sobie imprezy motywacyjne oraz integracyjne.
   

Kiedy najczęściej organizuje się eventy pracownicze?

Przechodząc już do końca, wymienimy kilka popularnych okazji do organizowania eventów pracowniczych. Zwykle są to:

 • jubileusze,

 • ważne wydarzenia z życia firmy, odniesione sukcesy,

 • integracja nowych pracowników - np. wtedy, gdy do zespołu dołączają nowe osoby, lub gdy tworzy się zupełnie nowy zespół,

 • integracja pracowników z przełożonymi - np. gdy w zespole zmienia się kierownik,

 • okreś przedświąteczny - wigilie firmowe,

 • andrzejki, ostatki,

 • imprezy karnawałowe oraz noworoczne,

 • cykliczne imprezy firmowe - wyłącznie dla pracowników lub także dla ich rodzin,

 • team buildingi - eventy integracyjne.

Jeśli czeka Cię organizacja dużego, firmowego eventu lub wydarzenia na mniejszą skalę, zgłoś się do nas. Branżę eventową znamy od podszewki, dzięki czemu organizacja Twojego wydarzenia przebiegnie szybko i sprawnie, a Ty w dniu imprezy będziesz mógł poczuć się również jak gość – nie tylko jak organizator.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: