Marekting eventowy a relacje z klientem

Relacje – nawiązujemy i budujemy je każdego dnia. W domu, miejscu pracy, na weekendowej imprezie czy w osiedlowym sklepie. Bez wątpienia można powiedzieć, że są one podstawą naszego istnienia w społeczeństwie. Gdyby ich zabrakło, co by się stało? Zapewne właściwie nikt nie miałby pojęcia o naszym istnieniu, a życie stałoby się znacznie trudniejsze i… nudniejsze. :) Jak ma się to do marketingu eventowego? Związek jest silniejszy, niż można by przypuszczać! Przekonaj się o tym sam w dalszej części naszego artykułu.

Wyobraź sobie…

Zamknij oczy i zgodnie z przyjętym wcześniej założeniem, wyobraź sobie, że jedyne, co robisz na co dzień to siedzenie we własnych czterech ścianach, układanie pasjansa, rozwiązywanie krzyżówek, scrollowanie stron internetowych i wpatrywanie się w sufit. Bez żadnej aktywności skierowanej na innych ludzi, bez telefonu, maila, czatu i oczywiście bez spotkań twarzą w twarz. Jak myślisz, czy Twoja pozycja w społeczeństwie znacznie by na tym straciła? Czy inni wykazywaliby zainteresowanie Twoim życiem i chcieliby w nim uczestniczyć? Prawdopodobnie nie, gdyż, jak ustaliliśmy wcześniej, nawet nie mieliby szansy dowiedzieć się o Twoim istnieniu. :)

Teraz uważaj – ten sam mechanizm można z łatwością przełożyć na świat biznesu. Nie wystarczy stworzyć marki, produktu i usługi, a następnie usiąść z założonymi rękami i czekać, aż świat się nimi zainteresuje. W ten sposób raczej nikt nie pozna firmy, nie będzie wiedział, co oferuje, a zapewne nawet nie będzie kojarzył jej nazwy. Nawiązywanie relacji biznesowych, jakiekolwiek działania marketingowe, które pozwolą innym usłyszeć o marce, są elementem absolutnie niezbędnym.

Wyobraź sobie raz jeszcze…

Teraz inaczej – tak, jak wcześniej, spędzasz życie zamknięty w czterech ścianach, jednak tym razem komunikujesz się ze światem za pośrednictwem internetu. Nigdy nie spotkałeś na żywo żadnej z osób poznanych w sieci. Wasza znajomość ogranicza się jedynie do wzajemnego komentowania postów w mediach społecznościowych, wymiany wiadomości oraz maili.

Ponownie, przenieś to wyobrażenie na grunt biznesu. Czy firma, która komunikuje się z potencjalnymi klientami jedynie poprzez internet, może odnieść spektakularny sukces? Czy produkt, którego nikt nie jest w stanie dotknąć ani zobaczyć na własne oczy, może podbić serca konsumentów? Czy możliwe jest nawiązanie zaufanej, ciepłej więzi z firmą, która istnieje jedynie w świecie wirtualnym? Coraz więcej specjalistów od marketingu dochodzi do wniosku, że nie jest to możliwe, a element bezpośredniej interakcji jest niezbędny do zbudowania trwałej i bliskiej relacji między marką, a jej klientem.

Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się event marketing. Aby dowiedzieć się, czym jest ta wyjątkowa dziedzina marketingu, zapoznaj się z przygotowanymi przez nas wcześniej artykułami: „PR wewnętrzny, a kształtowanie wizerunku firmy”, a także „O czym pamiętać, organizując event biznesowy”.

Jak marketing eventowy wpływa na relacje z klientem?

Wydarzenia, imprezy, bankiety, kolacje biznesowe, pikniki – to wszystko stwarza okazje do bliższego poznania marki oraz bezpośredniego kontaktu z jej przedstawicielami. W dobie wszechobecnego internetu jest to naprawdę miła i odświeżająca odmiana, która pozwala na budowanie wartościowych, długotrwałych relacji – zarówno na gruncie B2B, jak i kontaktu z klientami indywidualnymi.

Ciekawym przykładem marketingu eventowego, skierowanego na klientów indywidualnych, są wydarzenia organizowane przez marki kosmetyczne. Coraz częstszą praktyką w tej branży jest organizowanie imprez z okazji wypuszczenia na rynek nowych produktów lub linii kosmetyków. Informacje o tego typu wydarzeniach udostępniane są zwykle za pomocą social mediów lub newsletterów. Na eventach klienci mogą zapoznać się z przygotowanymi propozycjami, przetestować nowości i porozmawiać z przedstawicielami marki. Zwykle na tego typu wydarzeniach goście mogą liczyć również na niewielki poczęstunek i upominek. Podczas eventu klienci mają szansę nawiązać z marką prawdziwą relację, której niestety nie są w stanie zastąpić nawet najlepiej przemyślane działania marketingu internetowego.

Duże imprezy i huczne wydarzenia to tylko jeden ze sposobów budowania relacji na gruncie B2B. Równie popularne są nieco bardziej kameralne eventy – jubileusze, pikniki, wigilie czy imprezy karnawałowe, na które, oprócz pracowników firmy, zapraszani są także klienci. Oczywiśnie nie sposób zapomnieć również o najmniejszych, lecz niezwykle istotnych wydarzeniach, takich jak śniadania, brunche czy kolacje biznesowe.

Biznes robi się z ludźmi

W historii świata, jeszcze żadna firma nie kupiła nic od drugiej firmy. Nasz zespół doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że za każdą firmą stoją ludzie i to oni decydują o tym, czy pomiędzy firmami powstanie biznes i wymiana wartości. Osobiste spotkanie z klientem, w dostosowanej do okoliczności restauracji czy lokalu, potrafi zdziałać cuda – znacznie poprawić komunikację i zacieśnić więzi pomiędzy firmami. Wiemy, o czym mówimy – organizowanie tego typu spotkań to jeden z najważniejszych elementów naszej oferty. Na własne oczy mogliśmy przekonać się, jak wiele może zdziałać, na pozór zwyczajne, spotkanie twarzą w twarz.

Chciałbyś wykorzystać siłę eventu do wzmocnienia relacji ze swoimi klientami? A może zależy Ci na poprawie wizerunku firmy w oczach pracowników? Niezależnie od tego, jaki pomysł chodzi Ci po głowie – skontaktuj się z nami i opowiedz nam o nim! Zorganizujemy dla Ciebie wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników i pozwoli Ci osiągnąć zamierzone cele!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: