Jak krok po kroku zorganizować wigilię firmową w mikro i małych firmach?

Mimo, że około ponad 30% pytanych pracowników twierdzi, że praca to nie miejsce na organizowanie spotkań wigilijnych, to pracodawcy często decydują się na te bardziej lub mniej uroczyste spotkanie w świątecznym charakterze wraz ze swoimi pracownikami. O tym jak, gdzie, a także kiedy zaplanować firmową wigilię będziemy pisać poniżej.

Wigilia firmowa - od czego zacząć?

Zanim jeszcze zaczniemy pod nosem nucić znane kolędy, a prezenty zaczną gromadzić się pod świątecznym drzewkiem, warto jest pomyśleć o sprawach czysto organizacyjnych. Jedną z najbardziej podstawowych jest wysłanie wszystkim swoim pracownikom zaproszenia z informacją, że takie wydarzenie będzie miało miejsce. Stare metody komunikacji — w formie papierowych zaproszeń — mogą dodać imprezie firmowej wyjątkowego klimatu i sprawić, że pracownicy zauważą nasze starania o dobrą atmosferę i integrację w pracy. Każda osoba w zespole lubi czuć się ważna a taka drobnostka, może zwiększyć frekwencję na tegorocznej wigilii firmowej. Warto przypomnieć o spotkaniu firmowym również w mediach społecznościowych. Stworzenie prostego wydarzenia na FB z automatycznymi przypomnieniami o wydarzeniu, zaoszczędzi sporo czasu w i tak ogromie pracy, która jest do zrobienia w naszej firmie z końcem roku.
 

Rezerwacja lokalu i wybór menu - o czym warto pomyśleć wcześniej?

Kolejną sprawą organizacyjną jest oczywiście wybór lokalu. Jeżeli chcemy mieć wybór i dobrze zorganizowaną imprezę firmową, wyborem i znalezieniem lokalu powinniśmy się zająć z odpowiednim wyprzedzeniem. Aby wybrać odpowiedni lokal możemy kierować się własnymi preferencjami albo też zdecydować się na zrobienie małej sondy wśród swoich pracowników. Z pewnością opcja numer dwa sprawi, że frekwencja na naszej imprezie firmowej będzie po prostu większa. A dzięki spojrzeniu na odpowiedzi osób w zespole uzyskamy małe podpowiedzi w zakresie doboru właściwego menu. Warto pomyśleć, czy są wśród nich weganie, wegetarianie, czy też osoby niejedzące nabiału lub chorujące na celiakię. Najczęściej mamy cztery rodzaje menu i formy podania jedzenia, jakie możemy wybrać w restauracji:

  • wybór z karty menu;

  • wybór z przygotowanej na naszą imprezę firmową karty menu;

  • dania wybrane wcześniej z możliwością doboru dania wegetariańskiego;

  • forma bufetu.

W zależności od upodobań zespołu warto zastanowić się chwilę i skonsultować wybór menu z managerem lokalu. Jeżeli nie jesteście pewni w jakim lokalu zorganizować wigilię firmową, napisz do nas. Mamy sprawdzone propozycje lokali, czekające na Ciebie i Twój zespół.
 

Wigilii firmowej 24 grudnia mówimy stanowcze NIE! Więc jakie termin na imprezę firmową wybrać?

Wigilia a wigilia firmowa to dwie różne sprawy. O ta pierwsza, spędzona w cieple domowego kominka może odbyć się jedynie 24 grudnia, o tyle wigilia firmowa powinna być zorganizowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla niektórych zespołów tygodniowe wyprzedzenie będzie idealne, dla innych będą to dwa tygodnie. Nie będziemy w stanie dogodzić każdej osobie w zespole, jednak postarajmy się nie odciągać kogokolwiek od dekorowania domowej choinki czy porządków, aby przeszedł 23 grudnia z domowymi uszkami do biura! Może i wydaje się to oczywiste, jednak niektórzy uważają, że jedynie w takim terminie można poczuć atmosferę świąt w firmie. Zazwyczaj myślimy wtedy o rodzinie a w głowie mamy takie sprawy jak przygotowanie prezentów dla dzieciaków i zadbanie o ostatnie drobiazgi.
 

Podsumowując: wigilii firmowej nie powinniśmy organizować w dzień, w którym wszyscy marzą, aby odpocząć już w swoich domach i być z rodziną. Impreza firmowa w terminie na jeden lub dwa tygodnie przed, pozwoli pracownikom wprowadzić się w świąteczny nastrój, ale jeszcze nie skłaniać się daleko w przód ku wolnym od pracy dniom. Wyjątkiem będą małe i zgrane zespoły, w których ustalenie terminu imprezy firmowej to chwila i samo w sobie nie jest normowane żadnymi odgórnymi regułami.
 

Jakie prezenty na wigilię firmową będą odpowiednie dla pracowników?

Jak Wigilia, to oczywiście prezenty. Spotkanie można rozpocząć od ich rozdawania lub (aby zachęcić pracowników do pozostania do końca imprezy) obdarować ich na sam koniec. W kwestii tego, co ma znajdować się w paczkach, pracodawca ma spore pole do popisu. Mogą to być premie (które bez wątpienia są najmilej widziane) lub też artykuły firmowe lub branżowe. Nawiązanie z prezentem do stanowiska danej osoby w firmie może, w zależności od umiejętności kupowania (nie oszukujmy się, to też jest ogromna sztuka) i subtelności prezentu, być świetną niespodzianką. Podkreślamy, trzeba to robić umiejętnie. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz programista lubi myszki komputerowe do gier, to nie kupujmy takiego prezentu zdając się na intuicję.
 

Na sztywno czy na luzie? Smokingi, suknie... Jak się zachować na wigilii firmowej?

Jak się ubrać na imprezę firmową? To zależy od atmosfery, która panuje wśród pracowników na co dzień. I trudno tutaj tak naprawdę kategoryzować, są firmy zajmujące się na co dzień niezwykle odpowiedzialnymi i poważnymi zagadnieniami, a w których relacje pomiędzy pracownikami są niezwykle rodzinne, czy przyjacielskie. Słowem? Nie stawiajcie sobie sztucznych ograniczeń. Na wigilii firmowej każdy powinien czuć się swobodnie, nie powinien być to pokaz ani mody ani snobstwa. My skłaniamy się w kierunku ubioru Business, Business Casual i Smart Casual zarówno w codziennych obowiązkach jak i takich imprezach jak wigilia firmowa.

Jeżeli mówimy o zachowaniu w trakcie imprezy to pamiętajmy, że to wciąż firmowe wydarzenie i w zależności od naszych relacji z szefem czy z innymi osobami z zespołu, nasze zachowanie musi być odpowiednie. Alkohol i świąteczna atmosfera nie będzie usprawiedliwieniem, gdy popełnimi jakąś ogromną gafę.
 

Impreza po wigilii firmowe?

Spotkanie świąteczne nie musi skończyć się na kolacji w restauracji. Wiele Wigilii firmowych po smacznym posiłku i luźnej rozmowie przenosi się i zatraca w imprezowych możliwościach miasta. Aby ułatwić sobie etap drugi (dla niektórych ten główny i najbardziej wyczekiwany!) naszego wigilijnego wyjścia firmowego możemy:

  • zorganizować pierwszą, tą bardziej oficjalną część w lokalu, który daje nam możliwość zaaranżowania imprezowej części (w wypadku większych firm);

  • wybrać na pierwszą część wieczoru restaurację w centrum, aby łatwo i wygodnie przenieść się w stronę klubokawiarni, klubu lub baru jak Seta Meta Galareta (w wypadku mniejszych grup) i tam kontynuować spotkanie firmowe.
     

Dodatkowe atrakcje - czy to dobry pomysł?

Jeżeli chcemy wyjść poza utarte schematy, dobrym pomysłem jest zapewnienie dodatkowych atrakcji. Kto nie skusi się na spotkanie świąteczne jeśli będzie mógł posłuchać dodatkowo dobrej muzyki granej na żywo, czy też żartów ulubionego stand’upera lub kabaretu? W zależności od średniego wieku zespołu możliwości jest masa, każda osoba organizująca wigilię firmową czy jakąkolwiek inną imprezę będzie wiedzieć najlepiej, co się sprawdzi w przypadku jej firmy. A jeżeli chcesz usłyszeć naszą propozycję, napisz do nas - podpowiemy i zasugerujemy świetną restaurację czy atrakcję na Twoją potrzebę!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: