Eventy i wydarzenia firmowe – organizować czy nie?

W tym artykule dowiesz się więcej na temat korzyści wynikających z organizowania firmowych spotkań, wyjazdów czy szkoleń, a także tego, jaki mają wpływ na jakość pracy i jakie wydarzenia możesz zorganizować.

Zacznijmy od początku, czyli co ma korzystny wpływ na jakość pracy i motywację pracowników

O tym, jakie znaczenie dla kreowania wizerunku firmy ma PR wewnętrzny i z jakich narzędzi możesz korzystać pisaliśmy ostatnio. Aby w pełni zrozumieć korzyści wynikające z organizowania imprez firmowych, warto odbyć krótką lekcję powtórkową i przypomnieć sobie, co ma największy wpływ na jakość pracy. Można wyróżnić dwa główne czynniki:

 • Czynniki materialne, takie jak wysokość zarobków, dodatki świąteczne, premie, opieka medyczna itp.

 • Czynniki pozapłacowe, takie jak atmosfera w pracy czy kontakt pracowników z przełożonymi oraz perspektywa pracy w danej firmie w przyszłości.
   

Jak widzisz, aby pracownicy mieli pozytywne zdanie o firmie, w której pracują, utożsamiali się z nią, byli wobec niej lojalni i działali w imię wspólnego interesu, nie wystarczy tylko godziwie wynagrodzić ich pracy. Bardzo ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery, wynikającej z kontaktów międzyludzkich, sposobu komunikacji czy zaufania.

Oczywiście, niemożliwe jest zmuszenie każdej osoby do nawiązywania bliskich relacji ze wszystkimi kolegami i koleżankami z pracy. Można jednak stworzyć okazję do tego, aby pracownicy poznali się lepiej, zintegrowali i mieli okazję przebywać ze sobą na neutralnym gruncie. I do tego właśnie potrzebne są firmowe eventy.

Czasy, w których znaczenie atmosfery w pracy było kwestią drugorzędną, a firmowe spotkania uznawano za niepotrzebną fanaberię, minęły. W pracy spędzamy lwią część naszego czasu (szacuje się, że średnio jest to nawet 1/3 całego życia!), dlatego warto zadbać o to, aby upływał on w przyjaznej atmosferze. Z punktu widzenia właścicieli firm, ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ zadowolony pracownik to pracownik zmotywowany i działający efektywnie.
 

Team buliding, czyli po co organizować eventy firmowe

„Jak to po co? Przecież pisaliście, że dla atmosfery.” – można by było tak skwitować pytanie zadane w tytule. Owszem, atmosfera jest bardzo ważna, jednak na niej nie kończą się powody, dla których warto organizować eventy pracownicze. Poznaj 3 pozostałe argumenty przemawiające ZA eventami:
 

 • Po pierwsze, korzyści dla wszystkich – motywacja

O motywacji wspomnieliśmy już kilka zdań wcześniej. Warto jednak nieco rozwinąć ten wątek. Eventy firmowe mają na celu wytworzenie więzi między pracownikami, zwiększenie lojalności wobec firmy, a także wypracowanie postawy: „działamy na rzecz wspólnego dobra”. Pracownicy, którzy są zmotywowani do pracy, utożsamiają się z firmą, są bardziej odpowiedzialni, a efektywność ich pracy rośnie. Zmotywowany pracownik nie narzeka i nie żali się współpracownikom, a to z kolei wpływa na dobrą atmosferę.
 

 • Po drugie, korzyści dla pracowników – integracja i zacieśnianie więzi

Eventy pracownicze pomagają pracownikom lepiej się poznać, a to sprzyja efektywnej komunikacji i wzajemnej sympatii (znów ta atmosfera). Ponadto podczas imprez firmowych organizuje się często różnego rodzaju aktywności zespołowe (czy to gry podczas letnich imprez plenerowych, czy to zadania teoretyczne i praktyczne podczas szkoleń lub wyjazdów), które pośrednio mają na celu umocnić solidarność pracowników, pomóc w komunikacji czy nauczyć, jak rozwiązywać problemy w grupie.

Ponadto podczas spotkań czy wyjazdów firmowych pracownicy mają okazję „wyjść z roli” – pokazać, czym się interesują, jak zachowują się w sytuacjach nieformalnych i po prostu odkryć swoją osobowość. Dzięki temu ludzie przestają patrzeć na siebie przez pryzmat funkcji, jakie pełnią firmie, a stają się sobie bliscy. Bardziej sobie ufają, a to z kolei ma wpływ na jakość i efektywność wykonywanych obowiązków.
 

 • Po trzecie, korzyści dla pracodawcy – możliwość poznania pracowników

Eventy pracownicze przynoszą korzyści nie tylko pracownikom (dają im możliwość integracji, wpływają korzystnie na zaangażowanie oraz efektywność pracy). Umożliwiają one także pracodawcom i przełożonym spojrzenie na osoby zatrudnione w firmie z nieco innej perspektywy. Uważny, spostrzegawczy przełożony wyciągnie wnioski z takich obserwacji i przeniesie je na grunt zawodowy.

Podczas wyjazdów czy szkoleń może okazać się, że dana osoba wykazuje talent, którego wcześniej nie wykorzystywała w pracy, bo dotychczasowe stanowisko jej na to nie pozwalało. Takie obserwacje dają możliwość zmian w firmie, które wpłyną nie tylko na zadowolenie pracowników, ale także na efektywność ich pracy.
 

Od wyjścia do restauracji po wystawne bale, czyli gdzie i jaki event zorganizować

W firmach i dużych korporacjach organizuje się często 1 lub 2 duże imprezy dla całej firmy (zimą może to być np. wigilia firmowa czy karnawałowa lub noworoczna impreza integracyjna, a latem np. plenerowa impreza tematyczna),a często także comiesięczne lub kwartalne spotkania integracyjne dla mniejszych działów. Firmy coraz częściej decydują się także na organizowanie zamiejskich wyjazdów pracowniczych z noclegiem.

Oprócz cyklicznych wydarzeń warto rozważyć organizację eventów z okazji jubileuszu firmy czy podpisania ważnego kontraktu.

Jakie formy spotkań firmowych cieszą się dużą popularnością? Oto kilka przykładów:
 

 • Eventy integracyjne, tematyczne – odbywające się w restauracjach, wynajętych klubach lub salach. Znalezienie odpowiedniej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak zdecydowanie może Ci je ułatwić wyszukiwarka Lokalowo.
   

 • Eventy o charakterze team buildingowym – połączenie zabawy ze szkoleniami w swobodnej atmosferze. Podczas spotkań tego typu pracownicy wykonują różnego rodzaju zadania (czy to logiczne, czy zręcznościowe) i uczą się, jak współpracować, a także dowiadują się wiele o sobie nawzajem.
   

 • Wycieczki integracyjne – umożliwiają odpoczynek i zwiedzanie nowych miejsc. Często łączone są z elementami team buildingu.
   

 • Pikniki plenerowe – przeznaczone dla pracowników oraz ich rodzin.
   

 • Bankiety i bale – zwykle są to wydarzenia, które mają uczcić ważne momenty z życia firmy, a ich charakter jest bardziej formalny, niż w pozostałych przypadkach.
   

Podsumowując, imprezy integracyjne sprzyjają osiągnięciu celów biznesowych, poprzez budowanie pozytywnej atmosfery w firmie, a także zwiększanie poczucia lojalności. Ma to wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku zarówno przedsiębiorstwa, jak i samych przełożonych.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule, czy organizować eventy firmowe, odpowiadamy z pełnym przekonaniem: TAK, ORGANIZOWAĆ. Jeśli nie masz pewności, jak się za to zabrać, albo nie pozwala Ci na to liczba obowiązków zawodowych, zgłoś się do nas – pomożemy zorganizować wydarzenie, które będzie dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych Twojej firmy.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: