Dlaczego wracamy tylko do niektórych lokali i restauracji?

Planujesz wyjście. Z okazji, lub bez okazji, kameralnie albo w większym gronie. Być może wcześniej się do niego przygotowujesz – robisz rozeznanie w Internecie, prosisz znajomych o polecenie fajnych miejscówek, dzwonisz, pytasz, rezerwujesz.

A może idziesz na żywioł, wchodząc do pierwszego lokalu, który wpadnie Ci w oko. Jednak co sprawia, że wybierasz to a nie inne miejsce? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby ta wizyta nie była jednorazowa, a miejsce dołączyło do grona Twoich ulubionych lokali? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego wchodzimy…i dlaczego wracamy:)
 

Jaki jest klimat lokalu?

Pojęcie, które właściwie dla każdego miejsca znaczy coś innego. Bo klimat to nietuzinkowy wystrój, spójny z charakterystyką miejsca i muzyka, która go wypełnia. To także uśmiechnięty właściciel, który wita gości w drzwiach lokalu i ta pani zza lady, która tak ładnie parzy kawę. Nieraz możemy poczuć go już na wejściu, po pierwszym rzucie oka na wnętrze, obsługę, siedzących w lokalu gości; w innym wypadku wymaga to czasu – odpowiedniej pory, nastroju i towarzystwa. Jedno jest pewne: jeśli lokal ma klimat, łatwo przymkniemy oko na drobne niedociągnięcia. Jeśli zaś go nie ma – to nawet wyśmienita kuchnia i profesjonalna obsługa tego nie nadrobi.
 

Jaka jest kuchnia w restauracji?

Smak jest jak gust: każdy ma swój:) Nieważne, czy lubisz wysublimowaną kuchnię fushion czy klasycznego schabowego – jeśli serwowane przez lokal specjały połechtają Twoje kubki smakowe, z pewnością zapisze się on w Twojej pamięci jako miejsce, do którego warto wrócić. Dobrą restaurację wyczujesz już na wejściu – smakowite zapachy oraz twarze zadowolonych gości to gwarancja tego, że w tym miejscu zjesz ze smakiem.  
 

Gdzie jest Twój lokal?

Najchętniej odwiedzamy dwa typy lokali – takie, do których łatwo się dostać, położone w centrum albo w pobliżu naszego miejsca pracy/zamieszkania oraz takie, których wyjątkowe położenie i klimat rekompensuje czas poświęcony na dojazd. Jeśli chcemy miło spędzić czas ale nie mamy ochoty na wielką wyprawę, prawdopodobnie wybierzemy ulubioną knajpkę w naszej okolicy. W przypadku, gdy trafi nam się wolniejszy dzień lub wyjątkowa okazja, chętnie wyskoczymy do tej uroczej restauracji położonej w pięknym parku po drugiej stronie miasta.
 

Czy możesz liczyć na promocję lub atrakcyjną ofertę?

Grono miejsc, w których w określonych dniach/porach możemy zjeść i wypić w promocyjnej cenie, regularnie się powiększa. Happy hours, lunche, śniadania za symboliczną złotówkę, zniżki na hasło dnia, konkursy…lokale prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć i utrzymać klienta. A nie da się ukryć, że jeśli raz uda nam się fajnie spędzić czas nie wydając przy tym połowy pensji…to dlaczego tego nie powtórzyć?:)
 

Czy jest to modny lokal?

Są miejsca, w których po prostu warto bywać. Często można w nich spotkać celebrytów, jeszcze częściej – długie kolejki, w których stoją niezmordowani klienci. Fenomen modnych lokali najczęściej opiera się na idealnym połączeniu nietuzinkowego wystroju, oryginalnego menu i doskonałej obsługi. Minusem takich miejsc jest zjawisko „wiecznego tłoku” i nikłych szans na stolik bez wcześniejszej rezerwacji. Dlatego zanim wybierzesz się do lokalu, o którym ostatnio głośno na mieście, warto się uzbroić w cierpliwość. Nie pożałujesz.
 

Zastanawiasz się jak powstają modne lokale? Kliknij w ten link.


Powyższe czynniki to główne, ale niekoniecznie najważniejsze powody, dla których wracamy do raz odwiedzonego miejsca. Lista jest długa i często bardzo subiektywna – każdy ma inny gust i oczekiwania. Jeśli jednak czujemy się gdzieś dobrze – swobodnie, wyjątkowo, albo po prostu miło – to na pewno wrócimy tam nie raz, nie dwa, ale znacznie więcej:)

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to spodoba Ci się: